Yemek odası ev için evin duruşunu ve estetiğini belirleyen önemli bölümlerden biridir. Bu nedenle mobilya seçiminde de dikkatli olmak gerekir. Günümüzde yüzlerce mobilya arasından doğru seçimi yapmak oldukça zor. Peki, yemek odası mobilyası alırken nelere dikkat edilmelidir?

Evin hangi köşesi için mobilya alınırsa alınsın dikkat edilecek en önemli unsur sağlamlıktır. Sağlam bir mobilya uzun kullanım ömrü ve rahat kullanım anlamına gelir.

Yemek odası alırken de mobilyaların sağlamlığını doğrulamak gerekir. Satıcıya mobilyaların ne tür malzemelerle hangi ağaçlardan yapıldığı sorulmalıdır. Vitrin ve konsollardaki dolap kapıları açıp kapatılarak kontrol edilmelidir. Eğer çekmece var ise çekmece sürgüleri kontrol edilmedir. Takımda açılıp kapanabilen bir masa varsa almadan önce düzgün açılıp kapabildiğine emin olmak gerekir. Dayanıklı olup olmadığına karar vermeniz için dolabın zeminine yapacağınız hafif bir ağırlık uygulaması fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Sağlamlığından emin olduğunuz bir yemek masasının evinize de her anlamda uyum sağlaması gerekir. Ev için uygun yemek takımını seçmek için de dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

Öncelikle evde yemek odası olarak ayrılan yerin büyüklüğü ve şekli önemlidir. Kare ya da dikdörtgen şeklinde olması en çok tercih edilen şekildir ve mobilyaların yerleşimine karar vermek çok daha kolaydır.

Büyük bir alanınız ve kalabalık bir aileniz varsa; büyük boyutlu bir masa ve masayla uyumlu, kendi belirleyeceğiniz sayıda sandalye seçebilirsiniz. Masa-sandalye takımı gümüşlük, vitrin ve konsolla desteklemek gümüş takımlarını, bibloları ve fotoğrafları sergilemek için eğlenceli bir alan oluşturmayı sağlar. Ayrıca mutfakta fazla yer kaplayan yemek takımlarının bir kısmı mobilyaların dolaplarında saklanabilir. Böylece yemek odanız hem şık hem de kullanışlı hale gelir.

Alanımız dar ama geniş bir aileyiz diyorsanız portatif masalar imdadınıza yetişebilir. Kullanmadığınız zamanlarda katlayarak yer tasarrufu sağlarsınız. Ayrıca odanızda kullanacağınız çok parçalı ya da bütün tek bir ayna ile ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bu konuda size en çok yardımcı olacak mobilya aynalı konsollar olabilir.

Yine dar alanlar için seçilebilecek küçük masalar, genişliği daha az olan konsol ve vitrinler odayı aşırı doluluktan kurtarır.

Yemek odası için ayrılan bölüm mutfağın bir köşesiyse köşe koltuk şeklinde dizayn edilmiş bir köşe takımı kahvaltılarda ve yorucu bir günün ardından beklediğiniz akşam yemeklerinde büyük rahatlık sunacaktır.

Yaz günlerinde, yemekte açık havanın tadını çıkarmak isteyenleri unutmamak gerekir. Bahçede kullanılacak yuvarlak bir masa sıcak bir yemek ortamı sunacaktır. Yemek için ayrılan alanın büyüklüğüne göre küçük sandalyeler yerine rahat koltuklar tercih edilebilir.

Ayrıca günümüzde televizyon sehpası içeren yemek odası takımları oldukça ilgi görmektedir. Televizyon sehpası sayesinde yemek odası nerede olursa olsun salon havasında bir yemek ortamı oluşturup, yemek yerken televizyon izleyebilirsiniz.

Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de seçtiğiniz mobilyanın evdeki diğer eşyalarla uyumlu olması ve bütünlüğü sağlamasıdır. Yemek odası takımı seçerken de mobilyaların renklerine ve şekillerine dikkat ederek bu uyumu yakalayabilirsiniz.

Mobilya deyince akla ilk gelen ahşap renkler oluyor. Sadelikten ve klasiklikten yana bir ev için ahşap tasarımlı bir yemek odası uygun olacaktır. Ahşap görünümünden vazgeçmeden ferah ve modern bir tasarım oluşturmak da mümkün. Yemek odası için düşünüldüğünde konsol ve vitrinlerde ahşap, masa ve sandalyelerde beyaz ya da bej tonlarında kullanılan renkler klasik evinize modernliği de getirecektir. Yine bu tarz bir takım için çeşitli renk tonlarındaki ahşabın mobilyaların farklı yerlerinde uygulandığı şık tasarımlara göz atılabilir.

Son zamanlarda yemek odası takımlarında sandalyelere getirilen renkler göze çarpmakta. Sandalyeler, sade bir tasarıma sahip eve renk katacak güzel bir detay olabilir. Evdeki hepsi tek renkle donatılmış mobilyaların arasında en sevdiğiniz rengi sandalyelere uygulayabileceğiniz gibi her bir sandalyeye farklı bir renk uygulaması da hem dikkat çekici hem de eğlenceli bir görüntü verebilir.

Ayrıca bahar esintisi veren çiçek desenleri ya da tarzınızı yansıtacak baskılı desenler yemek odasını fark edilir yapar. Sandalyelerin yanı sıra renkli ve desenli masalı takımlar da göze çarpan tasarımlar arasında. Özellikle mutfağın havasını değiştirmek için masa da kullanılan renkli tonlar bire birdir.

Bütün bu özelliklere dikkat edilerek eve en uygun yemek odasına karar verilebilir. Her isteğe ve bütçeye göre yemek odası takımlarını görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.