Ev dekorasyonu yapacak olup vitrinlerde aynı model mobilyaları görmekten sıkılmış olanları yeni bir trendin yükselişinden haberdar etmekte fayda var. Son zamanlarda pek çok farklı uygulamalarını gördüğümüz Country tarzı, gün geçtikçe daha fazla kişinin ilgisini çekiyor. Tasarım konusunda işleri oldukça kolaylaştıran Country mobilyalar çeşitli stiller ortaya çıkarma imkânı da sunuyor.

Fransız güpürlerinden İngiliz esintilerine ve yöresel dokunuşlara kadar birçok motifi barındıran Country akımı farklı kişiliklere hitap ediyor. Natürel, pastel renkleriyle kendini gösteren mobilyalardan ve aksesuarlardan oluşuyor. Country, huzurlu, sıcak ve yumuşak görünümlü bir ortam oluşturmak için kullanılabilecek en doğru tarzdır. Kır evi dekorasyonu gibi görünse de sadelikten ve zariflikten yana olan bütün tasarımlara uyarlanabilir.

Country tarzında çoğunlukla toprak renkleri, kırmızı, mavi, yeşil ve beyazın pastel tonları kullanılır. Koltuklar ve yataklar, geniş ve rahat ettirecek şekilde tasarlanmıştır. Diğer mobilyalarda fazlaca ahşap kullanımı dikkat çeker. Ahşap mobilyalara doğallığından uzaklaşmadan şekil verilir ve açık renkler uygulanır.

Evinizin ve odalarınızın büyüklüğünden bağımsız olarak tercih edebileceğiniz ender bir tarzdır Country. Küçük boyutlu odalarda açık renkli mobilyalar ile iç açıcı bir hava yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda odanız daha geniş görünecektir. Bunun yanında büyük odalarınızı ve salonlarınızı da rahatlıkla pudra ve gül renkleriyle buluşturarak zarafeti ve şıklığı yakalayabilirsiniz.

Evin gösterişini ve stilini en çok ortaya çıkaran oturma odaları ve salonlarda Country stilini benimseyerek otantik ve bir o kadar şık dekorasyonlar elde edebilirsiniz. Bu alanlarda en önemli dekorasyon objesi olan koltuk takımlarında yuvarlak ve kıvrımlı detayları olan modeller seçilebilir. Eskitme bir ahşap sehpa koltuklarınızı tamamlayacaktır. Salonunuz için alanınız elverişli olduğu takdirde mat renkli vintage vitrinler ve konsollarla süslemeler yapabilirsiniz. Natürel renkli abajurlar, ekose desenli yastıklar, porselen duvar süsleri ve canlı çiçeklerle doldurulmuş vazolar gibi dekoratif aksesuarlar odanızın görüntüsüne zenginlik katacaktır. Aksesuar seçimlerinde metal görüntülerden uzak durmak gerekir. Bununla birlikte odada bulunan teknolojik gereçlerin ön planda olması evin duru havasını bozacağı için göze batmayacak şekilde yerleştirilmeleri gerekir.

Country tarzı tasarımlarda öne çıkan bir diğer özellik ise çiçek desenleridir. Kullanması riskli olmasıyla birlikte doğru kullanım sonucunda pastoral bir hava yaratabilirsiniz. Bolca çiçek deseni size göz yorucu geliyorsa sadece yastıklarda, aksesuarlarda ya da berjerlerde/tekli koltuklarda kullanarak da aynı etkiyi yaratmanız mümkün. Bütün mobilyaları düz renklerle kapatmayı tercih ediyorsanız tek bir duvarda kullanacağınız küçük çiçeklerle süslenmiş bir duvar kâğıdıyla tasarımınızı yumuşatabilirsiniz.

Evinizin bir başka temel bölümü olan yatak odanızda da Country akımı etkisiyle asil bir duruş ortaya koyabilirsiniz. Geniş ve dolgulu yatağınızı gardırop ve şifonyerde yapacağınız abartısız, klasik seçimlerle bütünleştirebilirsiniz. Perdelerde ve yatak örtüsünde dantel kullanmak eski Fransız inceliğini evinizde yaşatır. Yatak başlığında ise deri ya da taşlı kaplamalar yerine küçük işlemeleri olan ahşap başlıklardan yana kullanabilirsiniz.

Naif ve floral Country akımını evinizin her yerinde olduğu gibi mutfağınızda da deneyebilirsiniz. Country tarzının vazgeçilmezi ahşap ya da beyaz tonlarında boyanmış bir masa mutfağınızı aydınlatacaktır. Sandalyeler masayla uyumlu olacak şekilde ve hantal olmayan modeller arasından seçilmelidir. Çizgili, ekoseli ya da çiçekli kaplamalar mutfaktaki stilinizin belirleyici noktası olabilir. Country tarzının deri mobilyalarla çok fazla kesişen yanı olmasa da istisna olarak mutfaktaki maroken kaplamalı sandalyeler, kendine özgü duruşu ve kolay temizlenebilirliği ile Country tarzının en kullanışlı halini sergiler. Dönemsel izler taşıyan, açık renkli dolaplar ile tamamlanmış, dikkat çeken ve kusursuz bir mutfak, evinize keyif katacaktır.

Sadelik ve mükemmelliği buluşturan Country stili, gerek vitrinlerde gerekse evlerdeki aplikasyonlarıyla samimi ortamların sıcaklığını verir. Evinizde İngiliz tasarımlarının asaletini, Fransız zarafetini ve kişiliğinizin yansımasını bir arada yaşama keyfi sunar. Siz de evinizi ya da evinizin herhangi bir bölümünü dekore etmeyi düşünüyorsanız Doğrucan Mobilya’nın her biri özgün tasarımlara sahip, Country tarzı mobilyalarına bakmanızı öneririz. Country tarzının doğallığını Doğrucan Mobilya farkıyla yaşayarak ruhunuza dokunacak tasarımlara imza atabilirsiniz.

Country yatak odası takımları
Country yemek odası takımları