Ahşap ve ahşaptan elde edilen yan ürünler, günümüzde çoğunlukla mobilya üretiminde kullanılmaktadır. Özel kaplamalı (deri / kumaş / pvc kaplamalı) plastik ve metal gibi hammaddeleri saymazsak mobilyalarımız tamamen ahşaptan üretilmektedir. Evinize, iş yerinize, bahçenize ya da yazlığınıza mobilya seçerken; Sunta, Mdf, Kontrplak, Masif gibi teknik terimlerle karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Bu terimlerin hepsi belli bir ahşap ve ahşap ürünü çeşidini isimlendirmektedir. Bu ahşap türlerinin özelliklerini bilirsek, mobilyaları kullanacağımız yere ve amaca göre doğru tercihi yapabilir, mobilyalarımızı uzun yıllar dayanıklı ve ilk günkü yeniliğinde kullanabiliriz.

Örneğin, bahçe ve balkonlar için üretilmiş suya dayanıklı bir sandalyeyi iç ortamda kullanmak sorun teşkil etmez fakat gereksiz masrafa yol açabilir. Buna karşın iç mekânlar için üretilmiş neme veya suya dayanıksız bir masayı balkon ya da bahçede kullanmak büyük hata olacaktır. Bir yıl dahi geçmeden kaplamanın ve ahşabın kabarması, çürümesi ve paranızın çöpe gitmesi mobilyanın kalitesizliğinden değil, üretim amacına uygun şartlarda kullanılmamış olmasından kaynaklıdır.

Bu durumda hangi ahşabın hangi koşullara dayanıklı olduğunu, mobilya seçiminde karşılaştığımız bu teknik terimlerle nasıl baş edeceğimizi nereden bileceğiz? Mobilya hangi ahşap ile üretilmeli? Mobilyalarda kullanılan ahşap türleri nelerdir? Hangi ahşap çeşidi daha dayanıklıdır? Bu yazıda size, satın almak istediğiniz mobilyaların çok büyük oranının üretildiği ahşap türlerini tanıtacağız, böylece ihtiyacınıza göre doğru mobilyayı seçmenize yardımcı olmayı umuyoruz.

Masif Ahşap

Masif ahşap hiç bir kimyasal ya da mekanik işlemden geçirilmeden sadece ağacın istenilen biçimde kesilmesi ve şekillendirilmesi ile elde edilen saf ahşap malzemedir. %100 Doğaldır. Isı/nem dayanıklılığı, sertliği, ömrü ve yük direnci, yani tüm özellikleri kullanılan ağaç cinsine bağlıdır. Örneğin meşe ve çam ahşabı nem ya da diğer etkilere karşı oldukça dayanıklıyken, kavak için aynı şey söylenemez. Masif levha ise uç uca yapıştırılmış masif ahşaplardan elde edilir. Ağacın cinsine göre, genel olarak dayanıklı, uzun ömürlü ve şık görünümlüdür.

Kontrplak

Belirli incelikte kesilmiş ağaç levhaların üst üste yapıştırılmasıyla elde edilir. Yapıştırma işlemi yapılırken levhaların lif yönleri birbirini 90 derecelik açıyla kesecek şekilde yerleştirilir, böylece lifler her yönden birbirini destekler ve malzemenin direnci artar, zamanla şekil değiştirmesi önlenir. Kat sayısı tek rakamlıdır (3,5,7,9) bu sayede alt ve üst plakaların lif yönleri aynıdır. Oldukça dayanıklıdır. Kaplamasız hali doğal ahşap görünümündedir. Üretim şekline göre suya dayanıklı ya da dayanıksız olabilir.

Kontrtabla (Kontratabla)

Kontrplak gibi üst üste yapıştırılan ahşap levhalardan oluşur. Kontrplaktan farklı olarak eşit kalınlıkta levhalar yerine ortada kalın bir tabaka ve iki yüzüne yapıştırılmış ince levhalardan oluşur. Bu sayede zamanla şekil değiştirmesi ve çatlaması önlenir. Neme dayanıklıdır. Yük taşıma kapasitesi ve dayanıklılığı çok yüksektir.

Sunta (Yonga Levha)

Çoğunlukla, artık odun talaşları ve parçalarından üretilir. Bu özelliği sayesinde bir geri dönüşüm ürünü denebilir. Odun talaşlarının yapıştırıcı ile karıştırılarak yüksek basınç altında preslenmesiyle levha haline getirilir. Gerçek adı Yonga Levha olmasına rağmen Türkiye'deki ilk üretici firmanın adıyla anılarak Sunta olarak bilinmeye başlanmış, jenerik marka haline gelmiştir. Geçmişte su ve ısı direnci düşük suntalar üretilmekteydi fakat gelişen teknoloji sayesinde artık suya ve ısıya dayanıklı çeşitleri de üretilebilmektedir. Üretim sürecinde kullanılan yapıştırıcı malzemenin özelliği ürünün özelliklerini belirler. Darbe dayanıklılığı ve sertliği standart sınıflarına göre değişir.

MDF ( İngilizce: Medium Density Fiberboard)

Ağaç liflerinin kimyasallar ve yüksek ısı altında preslenmesiyle levha haline getirilir. Lifler homojen bir şekilde dağıldığından malzeme boşluk içermez, kenarları dâhil her noktasına kolaylıkla şekil verilebilir. Vida ve çivi tutma kabiliyeti yüksektir. Her iki yüzeyi de kaplanabilir ve boyanabilir. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bu özellikleri sayesinde mobilya sektöründe en çok kullanılan malzeme haline gelmiştir. Tüm mobilya ürünlerinin yaklaşık %70’i MDF ile üretilmektedir.

Formika

Aslında bir kağıt ürünüdür. Özel bir reçine karıştırılan selüloz kağıtların sıcak presle yapıştırılması ile elde edilir. Kaplama malzemesi olarak kullanılır ve darbelere dayanıklıdır.

Umarız evinizi ve iş yerinizi donatacak mobilyalarınızı seçerken bu bilgiler en doğru tercihi yapmanızı sağlayacak. Bütün bunlar ve daha fazlası hakkında yardım almak için sizleri en yakın Doğrucan Mobilya mağazalarına bekleriz.