Ev dekorasyonundaki en önemli kısımlardan biri çokça vakit geçirdiğimiz oturma odaları ve salonlarımızdaki koltuk takımlarıdır. Bu sebeple koltuk takımlarımızı seçerken hem evin karakterine uygun olmasına hem de ihtiyaçları en uygun şekilde karşılamasına dikkat edilmelidir. Doğru bir seçimle ferah bir ortam yaratmanız mümkün olabileceği gibi yanlış tercihlerle boğucu ve kasvetli bir hava da oluşturabilirsiniz. Bu yüzden seçimlerinizi oturma odanızın şekline, evin yansıttığı genel ruha ve diğer eşyalarla renk ve yapı uyumuna göre seçmenizde yarar vardır. Tasarımın renk, model ve malzeme dengesi estetik bir şekilde değerlendirilmelidir.

Ayrıca mobilyalarınızın sağlamlığı da en dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Sağlamlık faktörü, koltuk takımları için kaliteli malzemelerle yapılmış bir iskelet anlamına gelir. Bu konuda satış elemanlarından koltuk takımının sağlamlığı ve hangi malzemelerin kullanıldığını sorup öğrenmeniz mümkün.

Şimdi gelelim stillere ve modellere. Günümüzde daha çok modern tarzda koltuk takımları rağbet görmekte. Odanızın genişliğine göre L koltuk takımı / köşe koltuk takımı seçip daha çok alan yaratabilirsiniz. Köşe koltuk takımları harika bir merkez yaratır. Ortaya koymak için cam bir sehpa ya da açık renkte ahşap bir sehpa düşünebilirsiniz. Köşe koltuk takımları kare şeklinde odalar için daha kullanışlı olacaktır. Geniş bir alana sahipseniz ya da büyük bir takım tercih ediyorsanız üçlü koltuk, ikili koltuk ve tekli koltuklarla istediğinizi yakalayabilirsiniz. Puf özellikli takımlar da konfor açısından fazlasıyla tercih edilir. Tabii ki renk seçimi de en az seçeceğiniz takımın modeli kadar hassas bir nokta. Bu aralar pastel renkler ve açık renkler trend durumda. Ayrıca mobilyalarınızın rengi zemin ve duvar rengi ile de uyum içinde olmalı. Duvarlarınız çok açık renkteyse mobilya ve halıların renk seçimleriyle canlılık katılabilir. Enerjisi yüksek bir oturma odası için daha açık renkler seçip küçük dokunuşlar ve dekorasyon eşyalarıyla şık ve ferah bir ortam sağlayabilirsiniz. Modern tarzda döşenmiş bir odada olmazsa olmaz elbette dekorasyon ürünleridir. Köşe koltuk takımları seçtiğinizde süsleme ve boş alan yaratmak daha kolay olacaktır. Geniş bir L koltuk / köşe koltuk ile tekliler de uyum sağlayabilir.

Klasik sevenlerdenseniz klasik tarzda mobilyalar ve motiflerle istediğiniz sıcak ortamı sağlayabilirsiniz. Klasik mobilyalar işleme ve döşemelerin ağırlığını taşır. Ahşap mobilyalar ve kahverengi tonlar salonunuza ihtişamlı bir hava katabilir. Hoşa giden kombinasyonlardan biri de desenli koltuklarla beraber deri chester koltukların bir arada kullanılmasıdır. Bu şekilde modernize hala getirilmiş klasik bir hava elde edilir. Klasik koltuk takımları daha çok geniş salon ve oturma odalarında kullanımı tercih edilir. Siz kullanım alanı dar bir odada da fazla eşya kullanmadan istediğiniz tarzı yakalayabilirsiniz.

Hem klasikten vazgeçemiyor hem de daha modern bir görünüm istiyorsanız bu tarz mobilyalara da ulaşmanız çok kolay. Son zamanlarda modern sevenler klasik ögeleri eklemeyi de tercih ediyor. Genellikle salonda daha klasik, oturma odasında ise daha modern tarzda mobilyalar kullanıyor. Ama siz ikisini de birleştirip Avangard tarzda daha canlı mobilyalar seçebilirsiniz. Beyaz, gri, açık mavi tonları ve pastel tonları en çok kullanılan renklerden. Klasik bir koltuk takımını renkli, geniş minder ve yastıklarla ağır havadan kurtarabiliriz.

Koltuk takımımızın en göze çarpan yeri elbette kırlentleridir. Geniş bir oturma alanına sahip üçlü koltuklarda koltukla aynı renkte ya da ton farkı olan renklerle bütünlük sağlayıp şık bir tasarım yapabilirsiniz. Dikkat çekici, göze çarpan bir uyum sağlamak içinse kontrast renkli kırlentleri koltuklarınıza yerleştirebilirsiniz. Açık renkli bir takıma bahar renklerinde kırlentler gayet hoş gözükecektir. Sade bir takımı farklı desenli minderler ile canlandırmak da sizin elinizde.

Artık trendin gerisinde kalmış gibi dursa da gözden düşmeyecek koltuklardan biri de deri koltuklardır. Salonlarda estetik bir duruş sergileyebileceği gibi günümüzde daha çok işyeri ve ofislerde konforu nedeniyle kullanılır. Leke tutmaması ve kolay temizlenebilmesi de tercih edilmesinin sebeplerinden biri elbette.

Koltuk takımlarınızı ister trende uygun, ister zevkinize uygun döşeyebilmek sizin elinizde. Alanları iyi kullanıp en iyi sonucu alabilmek için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.