Deri insanlık tarihinin en eski malzemelerinden birisidir. Avcı/Toplayıcı halkların avladığı hayvanlardan elde ettiği bu malzeme, belki de binlerce yıldır modası geçmeyen tek şeydir. Tarih boyunca deri; sağlamlığı, esnekliği, kolay şekil verilebilmesi ve ısı yalıtımı sayesinde hemen her alanda kullanılmıştır. Bilinen en basit kullanım şekli, ilkel toplumlarca, soğuktan korunmak amacıyla olmuştur.

Antik çağlarda av hayvanlarından çıkarılan ve herhangi bir şekil verilmeden ya da çok basit işlemlerden geçirilerek vücudu soğuktan koruyacak şekilde sarılması ya da örtülmesi amacıyla kullanılan derinin işlevleri uygarlıkların gelişmesiyle birlikte çoğalmıştır.

Günümüzde ayakkabıdan montlara, takılardan süs eşyalarına kadar oldukça geniş bir kullanım alanı bulunan derinin en çok kullanıldığı alanlardan birisi de mobilya sektörüdür. Çoğunlukla koltuk ve oturma gruplarının kaplanmasında kullanılan deri bazen elbise dolabı ve çekmecelerin şıklığını arttırmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Deri ile kaplanmış mobilyalar şık ve yeni görüntülerini yıllarca koruyabilir, tek bir şartla; onlara iyi bakmalısınız. Doğru bakılmayan deri mobilyalar, deri malzemelerin tüm dayanıklılığına rağmen çok kısa sürede yıpranabilir ve geri döndürülmez zararlar alabilir.

Doğrucan Mobilya olarak, evlerinizde ve ofislerinizde kullandığınız deri mobilyalarınızı uzun yıllar yeni gibi kullanabilmeniz için faydalı olacağına inandığımız bazı tavsiyeleri ve yöntemleri bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz. Deri mobilyalarınıza temizlik ve bakım yaparken uygulayacağınız bu yöntemler, deri mobilyalarınızın yıpranmadan, çatlamadan, solmadan uzun yıllar kullanabilmenizi garanti edecektir; ta ki siz sıkılana kadar!

DERİ MOBİLYA TEMİZLİĞİ

- Açık pencereden ya da diğer eşyalardan yayılan gündelik tozların temizliği için en iyi yöntem temiz ve nemli bir bez ile deriyi silmektir. Evin diğer bölgelerinde kullanılan aşındırıcı ve temizleyici kimyasallar deriye zarar verir. Kol aralıkları gibi derin yerler için elektrikli süpürgenin ince ucunu kullanmak yeterlidir.

- Çay, kahve, meyve suyu, kola, reçel ve benzeri yağ içermeyen sıvı ve gıdaların dökülmesi durumunda leke derhal emici bir bez ya da peçeteyle tamamen kurutulduktan sonra, beyaz sabun ve suyla nemlendirilmiş bir bez ile hafifçe silinmeli ve tekrar kurulanmalıdır. Deri çok fazla ıslatılmamalı ve kurutmak için ısı uygulanmamalıdır.

- Yağ içeren sıvı ve gıdaların teması durumunda (ketçap mayonez, yağlı yemekler ve benzeri) beyaz sabun yerine bulaşık deterjanı ile leke silindikten sonra nemli bir bez ile deterjan artıkları temizlenmeli ve kendi kendine kurumaya bırakılmalıdır.

- Boya ve kalem lekelerini bir parça pamuk ve vazelin ile lekeyi hafifçe ovarak çıkarabilirsiniz. Eğer leke çıkmıyorsa her markette bulabileceğiniz deri için özel üretilmiş profesyonel deri temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Deri üzerindeki lekeleri çıkarmak için kesinlikle tiner, benzin, aseton, kolonya gibi aşındırıcı kimyasallar kullanmayın.

- Evcil hayvanlarınızın salyası da deri üzerinde leke bırakabilir. Bu durumda sadece nemli bir bez ile silmeniz yeterli olacaktır.

DERİ MOBİLYALARIN BAKIMI

Deri dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar bakım gerektirmeden kullanılabilir. Deri mobilyaları parlatmak ve yenilemek için mobilya cilası, parafin, ıslak mendil, çamaşır suyu, araç içi cilası gibi ürünleri kesinlikle kullanmayın. Bu gibi ürünler deri mobilyanız üzerinde geri dönüşü olmayan tahribatlar yaratabilir.

Eğer deri mobilyalarınızın bakım zamanının geldiğini düşünüyorsanız bu iş için özel üretilmiş ve marketlerde bulabileceğiniz deri bakım kremlerini kullanabilirsiniz.

DERİ MOBİLYALARIN KORUNMASI

Deri mobilyalarınızı uzun yıllar solma, çatlama ve küflenme olmadan kullanabilmek için basit bir kaç önlem yeterlidir.

- Deri mobilyaları kalorifer peteğinden en az 20cm uzağa yerleştirmelisiniz. Deri mobilyalar soba, infrared ısıtıcı, şömine gibi ısı yayan kaynaklardan olabildiğince uzakta olmalıdır. Unutmayın ki deri her zaman içerisinde bir miktar nem barındırmalıdır, eğer deri tamamen kurursa çatlaması kaçınılmaz olacaktır.

- Deri mobilyaların üzerine direkt güneş ışığı vurmamalıdır. Güneş ışığı, deri mobilyaları diğer ısı kaynakları gibi kurutmanın yanında renklerinin de solmasına sebep olur.

- Deri mobilyalar ıslak bez ile çok sık silinmemelidir, uzun süre ıslak bırakılmamalıdır. Nem miktarı çok yükselen deri küf mantarlarının üremesi ve yaşaması için elverişli bir kültür ortamı hale gelir.

- Evcil hayvan besliyorsanız deri mobilyalar için en tehlikeli olan canlının kedi olduğunu bilmelisiniz. Büyük ihtimalle kediniz günlük tırnak törpüleme egzersizleri için deri mobilyalarınızı kullanmak isteyecektir. Bu durumu kedinizle konuşup deri mobilyalarınızı çok sevdiğinizi ve uzun yıllar kullanmak istediğinizi anlatabilirsiniz. Mobilyalarınız yerine onun için özel aldığınız tırmalama tahtasını kullanmasını isteyebilir, anlaşmazlık halinde yaralarınızı su ve sabunla yıkayabilirsiniz.