Eviniz için yeni bir mobilya alırken dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz birçok husus vardır. Alınacak mobilyalar evin/odanın ölçülerine denk gelecek mi, evdeki diğer mobilyalarla bütünlük sağlayacak mı, tarzımıza uyacak mı gibi sorular en önemli mesele gibi görünse de çocuklu aileler için durum farklıdır. Eğer çocuğunuz ya da çocuklarınız varsa ve evinizdeki eşyaları yenilemeyi düşünüyorsanız, kendinizin ve evinizin ihtiyaçları dışında çocukların varlığını da göz önünde bulundurarak seçimler yapmanız gerekecektir.

Çocuklar için tehlike oluşturmayan, hareket alanlarının kısıtlanmadığı bir evin tasarımında ilk düşünülmesi gereken, seçilecek mobilyaların aile/çocuk sağlığına olan etkileridir. Özellikle ahşap mobilyalarda kullanılan tutkal, cila, vernik gibi malzemelerin içerisinde insan sağlığını tehdit eden, kanserojen madde olarak nitelendirilen formaldehit bulunduğunu haberlerden ve sosyal medyadan takip ediyoruz. Malzemelerin içeriklerini ve hangi oranlarda kullanıldığını bilemeyeceğimiz için satıcıya mutlaka mobilyanın E1 ya da E0 belgesinin olup olmadığını sormayı ihmal etmeyiniz. Sağlık açısından tescillenmiş ürünler almaya özen göstererek ailenizin sağlığını korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Her bir odada, her bir köşede, kısacası bütün yaşam alanlarında, ortamın çocuklar üzerindeki tesiri düşünülmelidir. Gün içerisinde evin en çok kullanılan bölümleri olan salon ve oturma odalarıdır. Bu odalar için seçilecek mobilyaların da çocuğun yaşına, hareket yeteneklerine uygun olması gerekir. Salon ve oturma odalarının en önemli mobilyası olan koltuk takımlarını seçerken, kenarları köşeli, ahşap kollu takımlardan kaçınılmalıdır. Özellikle yürümeyi yeni öğrenen çocuklar için tehlike arz eden bu model koltuklar yerine kenarları oval, kolları alkantra, jakar, emprime gibi kumaşlardan ya da deriden yapılmış koltuklar tercih edilmelidir. Aynı şekilde odadaki köşeli ve sert eşyaları minimuma indirmek için orta sehpa kullanmamakta yarar vardır. Koltukların tamamlayıcısı, ev tasarımlarının vazgeçilmezi olan vitrinler ve TV üniteleri; camları, aynaları ve ilgi çekici aksesuarları ile çocukların uğrak yeridir. Buradaki tehlike oluşturan aksesuarlar çocuğun erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilebilir, köşeleri yumuşatmak için de koruyucu aparatlar kullanılabilir.

Çocuklar bütün gün hareket edip kendi dünyalarında keşif yaparlar. Yeni buluşlar sonucunda her zaman temiz kalmayı başaramayan miniklerin aileleri, en çok da sürekli lekelenen ve kirli görünen eşyalardan şikâyet ederler. Önlemini en başta alan aileler ise koyu renk kumaşlı mobilyalar ile çözüm bulmuş durumda. Evdeki eşyaların uyumu ya da kişisel mobilya zevki açısından açık renklerden vazgeçmem diyenler için ise bej ve açık kahve tonları önerilebilir. Ahşap mobilyalar için tavsiye edilen kumaşların aksine açık renk kullanılmalıdır. Siyaha yakın, koyu kahve tonlarındaki ahşap yüzeylerde, her gün toz alsanız bile parmak izleriyle meydana gelen, kötü bir görüntü kaçınılmazdır.

Kumaşların ve mobilyaların rengi dışında, kötü görüntüyü engellemek için temizliği ile büyük kolaylık sağlayan, leke tutmayan, su itici kumaşlar kullanılmalıdır. Son zamanlarda koltuk döşemelerinde sıklıkla karşılaştığımız tay tüyü kumaşlar, sık dokusu ile su itici kumaşlar arasında gözde haline gelmiştir ve mobilyacılar tarafından tavsiye edilirler. Kumaş seçiminizi doğru yapmanız halinde, beklenmedik kazalara karşı leke kalır korkusu olmadan çocuğunuza hijyenik bir etkinlik alanı oluşturabilirsiniz.

Alınan oyuncağın ya da bir biblonun kırılmadan sadece birkaç gün dayanabildiği çocuklu evlerde, mobilya seçerken de en önemli konulardan biri ürünlerin sağlamlığıdır. Çocukların oyun esnasında sehpaların üzerine çıktığı, sandalyeleri odadan odaya taşıdığı düşünülürse, eşya alırken sağlamlığa çok dikkat edilmesi gerekir. Gün boyu enerji dolu ve hareketli bir çocuğunuz varsa, evdeki mobilyaların ve aksesuarların cam ve porselen gibi malzemelerden yapılmaması, kolay kırılabilir olmaması çocuğunuz için güvenli bir platform sağlar. Evin bütün odalarındaki büyük mobilyaların, alacağı herhangi bir darbeyle devrilmeyecek şekilde duvara monte edilebilir olmasına özen göstermelisiniz. Mobilyalarınız ve aksesuarlarınız ne kadar sağlam ve çocuğunuza uygun olursa, o derecede yaşanabilecek ev kazalarını önlemiş olursunuz.

Oyun, çocuğun bedensel, psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Çocuklar açısından baktığımızda ev dekorasyonunda en önemli unsur, yeterli hareket edebilecekleri ve oyun oynayabilecekleri bir alan olmasıdır. Özellikle çocuk odası ve salonlar, çocukların ve oyuncaklarının en çok bulunduğu odalardır. Tasarım uzmanları tarafından salondaki koltuk takımı ve varsa yemek odası takımının geçişi engellemeyecek biçimde, aralarında en az 1,5 m olmasına dikkat edilerek yerleştirilmesi öneriliyor. Bununla birlikte çocuk odasını da mobilya kalabalığına maruz bırakmamanız alan kazanma açısından faydalı olacaktır. Böylece çocuklarınıza farklı aktivite ortamları yaratabilirsiniz.

Mobilya alışverişi yaparken göz önünde bulunduracağınız bu küçük öneriler ile eviniz çocuğunuz ve sizin için daha keyifli olabilir. Aradığınız bütün özellikler ve modeller için Doğrucan Mobilya mağazalarını ya da web sitesini ziyaret edebilirsiniz.